List do Holendra

Drogi Hanie,

wszyscy jesteśmy zaskoczeni tym, co wydarzyło się w Polsce 25 października 2015 r., kiedy to władzę objęła eurosceptyczna partia Prawo i Sprawiedliwość. Może nie tyle zaskoczyła nas zmiana, ale jej rozmiary. Nie pytaj mnie jednak, dlaczego stało się to, co się stało. Polska jest krajem, w którym można spędzić całe życie i nie zrozumieć go, nawet jeśli się jest Polakiem (czytaj: Polskie ABC).

W ciągu całej mojej kilkuletniej znajomości z tobą, tj. od 2008 r., zmuszona jestem odpowiadać na pytania, na które nie znajduję odpowiedzi. Jak bowiem sensownie wyjaśnić Holendrowi, że kraj, który otrzymał tyle pieniędzy od Unii Europejskiej, jest tak – przynajmniej pozornie – antyeuropejski?

Od 2009 r. spotykamy się regularnie w czasie wakacji, które poświęcamy na podróże po Polsce. Odbylismy już takich wycieczek siedem, objeżdżając kraj wzdłuż i wszerz. Jednym z założeń, które legły u podstaw portalu Polen voor Nederlanders, było bowiem pokazanie, jak bardzo zmieniły Polskę na lepsze unijne dotacje. Można to zobaczyć m.in. w naszych galeriach zdjęć.

Ale wygrała partia (a wcześniej prezydent), która prowadziła kampanię pod hasłem „Polska w ruinie”. Czyli wszyscy widzieli jedno – nowe drogi, autostrady, odrestaurowane miasta i wsie – a poszli za ugrupowaniem, które kłamało w żywe oczy. Ty mnie Han ciągle pytasz, co złego zrobiła nam Unia, że ją odrzuciliśmy. Ale to nie był plebiscyt za czy przeciw Unii. Poza środowiskami agresywnie prawicowymi, które aż do 25 października 2015 r. października śpiewały po kościołach „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie”, a dziś śpiewają „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”, dla wielu Polaków Unia Europejska nie była głównym tematem tych wyborów. Ludzie po prostu chcieli zmiany, bo mimo dobrych wskaźników gospodarczych wielu z nas wcale nie poprawiło się na lepsze. Karmiono nas piękną wizją rozwijającej się Polski, a wynagrodzenia pozostały dziadowskie w porównaniu z zachodem Europy (moja emerytura może wystarczy na przeżycie, ale nie na godne życie). .

Na jakie jeszcze pytania nie potrafię odpowiedzieć – tobie i sobie? Dlaczego wygrała partia, którą 8 lat temu gromadnie odsunęliśmy od władzy (wszyscy pamiętamy te kolejki do urn)? Nie wiem, a przecież jej lider cały czas chce tego samego – kontroli nad państwem i Polakami, decydowania o tym, co jest słuszne, a co nie, decydowania o tym, kto jest prawdziwym Polakiem, jaki model patriotyzmu obowiązuje i jaki model cywilizacyjny (ścisła symbioza państwa i Kościoła).

Pytań, na które nie mam odpowiedzi, jest więcej.

Z poważaniem,

Renata

Więcej na ten temat w: „Dobra zmiana” 2015 / 2019

Przykłady „Polski w ruinie”:

Stadion_Narodowy_w_Warszawie

Stadion narodowy w Warszawie

NOSPR_w_Katowicach

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – NOSPR / fot. Bartłomiej Barczyk

PS W listopadowym sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej poparcie dla przynależności Polski do UE zadeklarowało 84 procent badanych, sprzeciw wyrażał co dziesiąty (cyt. za: http://fakty.interia.pl/polska/news-cbos-polacy-nadal-za-unia-europejska,nId,1935742)

Opublikowano; 30 X 2015 r. / aktualizacja: 18 II 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.