Toruń – Poznań

Cel wycieczki: turystyka i wypoczynek, zwiedzenie głównych miast północnej Polski (Szczecin, Gdańsk, Toruń, Poznań), zwiedzenie terenów osadnictwa holenderskiego na Żuławach, średniowieczne zamki krzyżackie, wypoczynek (Mazury). W czasie wycieczki nie staraliśmy się zaliczać wszystkiego, co popadnie, ale łączyć zwiedzanie z relaksem. Ze względów praktycznych reportaż z tej wyprawy składa się z trzech części. Poniżej przedstawiamy część 3*

Trzeci etap podróży wiedzie przez następujące miejsca: Toruń – Poznań – Łagów Lubuski. To jest w rzeczywistości środkowy zachód Polski, a trasa kończy się, z przyczyn praktycznych (powrót do Holandii) w pobliżu przejścia granicznego w Świecku.
DROGA DO TORUNIA/ 15 lipca  
(275 km, 4 godziny 20 minut)
Ponieważ trasa była długa, nie zatrzymywaliśmy się nigdzie, chociaż mogliśmy zobaczyć pole słynnej bitwy pod Grunwaldem z 1410 r. Trochę szkoda, bo warto tam zajrzeć.

TORUŃ  / 15-17 lipca

Zakwaterowanie: hotel Pod Czarną Różą, uroczy i dogodnie położony, ale w pokojach od podwórka, a taki dostaliśmy, przeszkadza hałas urządzenia klimatyzacyjnego pobliskiej restauracji.

W leżącym nad Wisłą Toruniu zakochujemy się od pierwszego wejrzenia. Już pierwszy wieczór na starym, pięknie oświetlonym mieście przynosi niezapomniane wrażenia.

Toruńska Starówka nocą

Trochę historii

Od strony formalnej Toruń powinien rozpoczynać szlak zamków krzyżackich, ponieważ to stąd Krzyżacy rozpoczęli wyprawę na Prusy, tu w 1230 r. zbudowali pierwszy zamek i właściwie to oni przekształcili słowiański gród w prawdziwe miasto. Zamek ten został zniszczony przez mieszkańców Torunia w czasie powstania antykrzyżackiego w 1454 r. W XV wieku, w okresie wojen polsko-krzyżackich bogate miasto odgrywało ogromną rolę, wspierając finansowo polskiego władcę. Od 1466 r. wchodziło w skład Rzeczypospolitej. Tu w 1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik.

Miejsce narodzin Mikołaja Kopernika / fot. Pko

Od 1557 r. było głównym ośrodkiem polskiego protestantyzmu. Lata największej świetności Torunia przypadają na XVI i XVII wiek, potem zaczął podupadać. Po II rozbiorze Polski w 1793 r. został włączony do Prus, po I wojnie światowej wrócił do Polski, nigdy już jednak nie odzyskał dawnej pozycji. Miasto słynie nie tylko z Mikołaja Kopernika, ale także z przepysznych pierników. Można tu zwiedzić Żywe Muzeum Piernika – atrakcja dla dzieci! 

fot. Szym

Zespół staromiejski Torunia jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, wpisanym w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jego XIII-wieczny układ urbanistyczny zachował się prawie bez zmian, autentyczne są mury okalające miasto od strony Wisły. Pięknie podświetlone, tworzą najpiękniejszą panoramę miasta w Europie, którą można podziwiać ze specjalnego miejsca widokowego po drugiej stronie Wisły (miejsce to wskazują mapki miasta).

Toruń nocą – panorama / fot. Janusz Leszczyński

Na zwiedzanie Torunia przeznaczyliśmy jeden dzień, w czasie którego rzuciliśmy okiem na ruiny zamku krzyżackiego,

fot. Mike Peel

zwiedziliśmy muzeum Mikołaja Kopernika (są tu głównie rekonstrukcje dokumentów i instrumentów astronomicznych, pamiątek po słynnym astronomie nie ma)

Muzeum Mikołaja Kopernika / fot. Dawid Galus

i pospacerowaliśmy po rynku. Piękna pogoda pozwoliła nam spędzić urocze wieczory w restauracji na wolnym powietrzu, skąd mogliśmy podziwiać pięknie podświetlone kamienice oraz ozdobione lampkami drzewa.

Toruń jest jednak nie tylko miastem historii, ale także miejscem, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy CameraIMAGE – jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych (lata 1993-1999 i od 2019).

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki rok 2019 / fot. Mateuszgdynia

TRASA: GNIEZNO – SKANSEN DZIEKANOWICE – POZNAŃ / 17 lipca 

(165 km / 3 godziny)

Opuszczamy Toruń, porzucamy zamki krzyżackie i wjeżdżamy w Wielkopolskę, gdzie zrodziło się państwo polskie. Planowany nocleg jest w Poznaniu, a po drodze zamierzamy zwiedzić kilka miejscowości wiążących się z początkami państwa piastowskiego (Strzelno, Mogilno, Gniezno, Ostrów Lednicki). Niestety, niesamowity upał zmusza nas do zwolnienia tempa zwiedzania i ostatecznie docieramy tylko do dwóch miejsc.

Gniezno

To pierwsza stolica Polski i miejsce koronacji pierwszych pięciu królów. Słowiański gród zyskał na znaczeniu, gdy w tutejszej świątyni pochowano zwłoki misjonarza Wojciecha, zamordowanego w 997 r. przez Prusów w okolicach Elbląga. Ówczesny władca Bolesław Chrobry dał za ciało Wojciecha tyle złota, ile ważyło. Mądry władca zdawał sobie sprawę ze znaczenia tego wydarzenia, gdyż pochowanie męczennika w Gnieźnie umożliwiło tu utworzenie kościelnej metropolii, co było warunkiem uzyskania korony przez polskiego władcę. Jako pierwszy włożył ją na swe skronie w 1025 r. właśnie Chrobry, którego pomnik stoi przed archikatedra gnieźnieńską – Bazyliką prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej, w 1000 r., odbyło się tu historyczne spotkanie Bolesława Chrobrego i sprzyjającego Polsce cesarza Ottona III.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny / fot.Ł.W.

Obecna, gotycka katedra pochodzi z XIV w., a piękny srebrny sarkofag ze szczątkami misjonarza jest wyeksponowany w części ołtarzowej katedry. Sceny z życia świętego ilustrują wykonane w brązie płaskorzeźby drzwi gnieźnieńskich z XII w, jeden z najcenniejszych zabytków Polski.

Sarkofag św. Wojciecha / fot. Diego Delso

W Gnieźnie znajduje się również Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niestety, zabytków z epoki piastowskiej poza katedrą nie ma wiele, gdyż miasto zostało zniszczone przez wielki pożar w XIX w.

Wielkopolski Park Etnograficzny Dziekanowice

Jadąc główną drogą na Poznań, skręcamy w prawo do miejscowości Dziekanowice, gdzie znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. Jest to jedna z najciekawszych wystaw tego typu w Polsce.

Rekonstrukcja polskiego dworu z końca XVIII w. / fot. Renata Głuszek

Na ponad 21 hektarach zgromadzono około 70 zagród wiejskich z terenu historycznej Wielkopolski (XVIII – XIX w), a także kompleks dworski, będący rekonstrukcją typowego polskiego dworu z końca XVIII w. Są to nie tylko zagrody, ale także pola, stawy, drzewa, karczma, kościół, cmentarzyk, czyli kompletny krajobraz wiejski. We wnętrzu domów, które można zwiedzić,  znajduje się autentyczne wyposażenie gospodarstwa wiejskiego. Jest tu także wnętrze typu olęderskiego, czyli holenderskiego.

 fot. Koefbac

  Warto także zobaczyć:

  • Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim – na wyspie tej znajdują się pozostałości grodu, w którym mieszkali pierwsi władcy Polski – Mieszko I i jego syn, król Bolesław Chrobry
  • Kruszwica, Strzelno, Mogilno – zabytki romańskie z okresu tworzenia się państwowości polskiej
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – rekonstrukcja starożytnej osady kultury łużyckiej, zbudowanej prawdopodobnie w 738 r. i użytkowanej przez 150 lat. Można tu pospacerować po uliczkach osady i zajrzeć do wnętrz zrekonstruowanych chat.

Biskupin, festiwal łucznictwa

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

POZNAŃ – ŁAGÓW LUBUSKI / 18 lipca

 (136 km / 2 godziny)

W Poznaniu jesteśmy tylko przejazdem, spędzając jedną noc w Novotelu Malta, który znajduje się w odległości 2,5 km od poznańskiej starówki. Ciche, spokojne miejsce z basenem w ładnej dzielnicy Malta.

Trochę historii

Historia położonego nad Wartą miasta ściśle wiąże się z początkami państwowości polskiej. Według niektórych hipotez to tu właśnie odbył się chrzest Polski, a w XIII w. było siedzibą wielkopolskiej linii Piastów – miał tu swoją rezydencję Przemysław II, pierwszy król koronowany po okresie rozbicia dzielnicowego. W bazylice archikatedralnej spoczywają pierwsi władcy Polski. W następnych wiekach Poznań stał się ważnym ośrodkiem handlowym i gospodarczym. Rozwój miasta zahamował najazd szwedzki z 1655 r. Po II rozbiorze Polski, w 1793 r. zostało włączone do Prus. Od 1815 r. Poznań był stolicą autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Po I wojnie światowej, w 1918 r., wybuchło tu powstanie wielkopolskie, którego celem było włączenie Wielkopolski w struktury państwa polskiego, co zostało uwieńczone sukcesem. Od II wojny światowej należy do Polski. 

fot. Castor

W opinii Polaków poznaniacy słyną z gospodarności i… nieco przesadnej oszczędności. Na Starym Mieście wypijamy kawę i odbywamy spacer, w czasie którego podziwiamy uroczą starówkę. Spośród innych polskich miast Poznań wyróżnia charakterystyczny biały ratusz – perła renesansowej architektury ze słynną wieżą zegarową, na której w południe ukazują się dwa białe, trykające się rogami koziołki. Według legendy w 1551 r. takie właśnie koziołki miały zastąpić w czasie ważnej uczty dziczyznę i zostać zjedzone, ale uciekły spod noża i pojawiły się na wieży, a rozbawione władze darowały im życie.

koziołki / fot. Radomir

Poznański rynek wypełniony jest bardzo kolorowymi kamienicami, co tworzy niepowtarzalny klimat. Można nawet odbyć przejażdżkę dorożką.

My jeszcze odwiedzamy położoną nieopodal barokową Kolegiatę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, tzw. Fary Poznańskiej, która urzeka pięknym barokowym wystrojem wnętrza.

 Fara / fot. Renata Głuszek

WARTO TAKŻE ZOBACZYĆ

Polecamy: Blog przewodników miejskich City Event Poznań – dział Co zwiedzić w Poznaniu

 – Stary Browar – centrum handlowe, uznane przez ICSC za najpiękniejsze w świecie

– Zamek Królewski z fragmentami wału obronnego

– Ostrów Tumski z najstarszą katedrą w Polsce, miejsce pochówku pierwszych polskich władców; sporą atrakcją jest tu Złota Kaplica

– pozostałości pałacu książęcego z X w.

Mając do pokonania około 125 km, wyruszamy następnie w drogę do Łagowa Lubuskiego.

 ŁAGÓW LUBUSKI / 18-19 lipca

Łagów Lubuski jest usytuowany kilka kilometrów od autostrady A2 i niedaleko przejścia granicznego w Świecku, toteż doskonale nadaje się na ostatni przystanek podróży po Polsce. Zatrzymujemy się tu dla wypoczynku. Niewielki Łagów znajduje się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego i ma na swym terenie dwa przepiękne, szmaragdowe jeziora – Trześniowskie i Łagowskie. Można na nich popływać rowerami wodnymi, można także odbyć po okolicy spacery lub wycieczki rowerowe.

fot. Renata Głuszek

Z zabytków miasteczko szczyci się  zbudowanym w XIV wieku zamkiem joannitów, aktualnie zamienionym w hotel, oraz dwiema zabytkowymi bramami z XV i XVI w. Nie ułatwiają one kierowcom poruszania się po mieście, ale mają swój urok. My zatrzymujemy się w hotelu Malta, naprzeciwko zamku, na uliczce zabudowanej domami z XVIII i XIX w.

 Zamek joannitów / fot. Renata Głuszek

WYJAZD / 20 lipca

Na trasie E2 droga ku granicy odbyła się sprawnie i szybko.

Renata Głuszek

Czytaj także: Szczecin – Gdańsk (część 1) i Malbork – Mazury (część 2)

* Cała trasa: Szczecin (2-3 lipca) – Gdansk (4-7 lipca) – Malbork (8-9 lipca) – Dziwiszewo, Mazury (10-15 lipca) – Toruń (15 lipca) – Poznań (17 lipca) – Łagów Lubuski (18-19 lipca)

Czas wycieczki: start – 2 lipca, koniec – 20 lipca (19 dni)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.