Genealogia – poszukiwania

Osoby poszukujące w Polsce swoich przodków mogą uczynić to za pośrednictwem następujących instytucji lub narzędzi:

Archiwa Państwowe

Tu otrzymasz kopie elektroniczne dokumentów znajdujących się w posiadaniu danego archiwum – usługa płatna. Można skorzystać z punktów konsultacyjnych.

Dane potrzebne do wyszukania osób:

– imię i nazwisko
– miejsce urodzenia, ślubu, zgonu (w zależności od rodzaju dokumentu) oraz przynajmniej przybliżona data wystawienia poszukiwanych aktów.

Uwaga

Archiwa nie dysponują całością dokumentacji metrykalnej i ewidencyjnej mieszkańców, która została wytworzona na terenie ich działalności. Wynika to z faktu, iż do archiwów państwowych księgi urodzeń przekazywane są po upływie następującego okresu: po 100 latach od ich wytworzenia, natomiast księgi małżeństw i zgonów po 80 latach od ich wytworzenia. Księgi metrykalne od wytworzenia których minęło mniej lat, są nadal przechowywane w urzędach stanu cywilnego, właściwych terytorialnie dla poszczególnych miejscowości. Część ksiąg ewidencyjnych natomiast nadal znajduje się w urzędach gmin. Ze względu na dużą liczbę wniosków genealogicznych napływających z kraju i z zagranicy archiwa nie posiadają możliwości prowadzenia czasochłonnych kwerend. (oprac. na podstawie pism Archiwum Państwowego w Bydgoszczy)

Wykaz Archiwów Państwowych www.archiwa.gov.pl

Strony internetowe archiwów

Tu można prowadzić samodzielne poszukiwania.

SZUKAJ W ARCHIWACH – szukajwarchiwach.gov.pl (PL, EN, DE, RUS)

GENEALOGIA W ARCHIWACH genealogiawarchiwach.pl (PL, EN, DE)

Urzędy Miast/Gmin

Tu znajdują się akta urodzin mające mniej niż 100 lat oraz księgi małżeństw i zgonów mające mniej niż 80 lat. Po tym czasie ww dokumenty trafiają do Archiwów Państwowych.

Parafie właściwe dla danego miejsca lub osoby

– tu przechowywane są akta metrykalne, ale dokumentacja może być niekompletna, pochodzić np. z okresu po II wojnie światowej i nie ma gwarancji odpowiedzi, zwłaszcza że obowiązuje ochrona danych osobowych RODO

Prywatne firmy genealogiczne

More Maiorum (PL, EN) / Genus Meum (PL, EN )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.