Zachęcenie cudzoziemca do odwiedzenia Polski może być zadaniem niełatwym, ponieważ kraj ten nie posiada tak cennych i spopularyzowanych w świecie zabytków jakie mają np. Grecja czy Włochy. Pogoda tu bywa kapryśna, ale ci, którzy zdecydują się poświęcić kilka dni na podróż po ojczyźnie Chopina, nie będą rozczarowani.
Od kilku lat jesteśmy członkami Unii Europejskiej i warto przekonać się, co się dzieje w kraju, który w ciągu minionych dwudziestu lat gwałtownie się rozwijał, w dużej mierze dzięki funduszom europejskim. Zajrzenie za dawną żelazną kurtynę może okazać się bardzo interesujące! Jedną z przyczyn, dla których być może wielu obcokrajowców powstrzymuje się od przyjechania tutaj, jest słaba znajomość realiów naszego kraju. Nie wszyscy wiedzą np., że można tu płacić rachunki plastikową kartą, choć jeszcze nie wszędzie. Można tu spotkać wielu ludzi mówiących po angielsku, choć przeważnie są to ludzie młodzi. Ale w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych kelnerzy w kawiarniach i restauracjach na ogół posługują się już obcym językiem.
Stare Miasto w Gdańsku / fot. Marek Angiel
Dlaczego Polska?
Jedną z głównych atrakcji dla obcokrajowców odwiedzających Polskę może być porównanie różnych kultur i sposobów myślenia. A wszak lepsze zrozumienie nas wymaga szerszej znajomości naszej historii, tradycji i psychiki.
Kapela góralska z Pienin / fot. Renata Głuszek
Najlepszym przykładem choćby nasz stosunek do zamkowych ruin. Jesteśmy z nich dumni, co może wielu trzeźwo myślącym turystom zagranicznym, np. Holendrom, wydawać się nieco dziwaczne. Ale dla nas są to miejsca związane z podaniami, legendami i… duchami. Lubimy odczuwać dreszcz emocji, kiedy zwiedzamy takie stare pałace lub ruiny zamków. Jeśli udać się o północy do starego średniowiecznego zamczyska, można napotkać białą zjawę damy, która za zdradę małżeńską została ukarana zrzuceniem z zamkowej wieży, usłyszeć płacz nieślubnego dziecka zamurowanego żywcem nad kominkiem, usłyszeć brzęk łańcuchów lub ujadanie strzegącego skarbu czarnego psa. Ukryte skarby są wciąż źródłem wielu legend związanych ze starymi zamkami. Jeśli się chce przeżyć jeżącą włos na głowie przygodę, należy spędzić noc w jednym z licznych hoteli odrestaurowanych zamków.
Beskid Niski, Czarna Cerkiew / fot. Marek Angiel
Przy okazji – w Polsce istnieje duży wybór hoteli, a jest także możliwość wynajęcia mieszkania w takich miastach, jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa. Są usytuowane w atrakcyjnych miejscach, głównie na starówkach, a koszt wynajmu nie nadszarpnie niczyjego budżetu.
Holender w Krakowie
Z własnego doświadczenia wiem, jak pasjonujące może być zwiedzanie Polski w towarzystwie cudzoziemca. Zaprosiłam zaprzyjaźnionego Holendra do Krakowa, który był jego marzeniem od dzieciństwa (zobaczywszy Polskę raz, zapragnął przyjeżdżać tu częściej). Jako mały chłopiec czytał książkę o trębaczu z Krakowa i bardzo chciał usłyszeć słynny hejnał mariacki. Słuchaliśmy go wielokrotnie, siedząc w kafejkach, pijąc kawę i jedząc tradycyjną polską szarlotkę (w Holandii takiej nie mają!), albo spacerując wokół Sukiennic.
Kraków – Sukiennice / fot. Marek Angiel
Odwiedziliśmy również zamek królewski na Wawelu i żydowską dzielnicę Kazimierz, z jej licznymi synagogami i cmentarzami.
Turyści zwiedzający gród Kraka mogą także odbyć wycieczkę szlakiem Orlich Gniazd – średniowiecznych zamków obronnych z XIV w. Większość znajduje się w ruinie, ale bardzo malowniczo wpisuje się białymi murami w białe skały wapienne, na których zostały wzniesione.
Zamek w Ogrodzieńcu
Podróżowanie po Polsce
Jeżdżenie po Polsce samochodem jest całkiem wygodne, ponieważ dzięki funduszom UE stan dróg bardzo się poprawił, aczkolwiek pożądane jest posiadać dobry GPS. A nie ma lepszego sposobu na poznanie kraju niż trasa samochodowa. Wspólnie z Hanem odbyliśmy w latach 2010 – 2017 sześć samochodowych wycieczek po Polsce, które zostały opisane w sekcji Turystyka.
Pierwsza z nich objęła Dolny Śląsk, który jest jednym z piękniejszych regionów Polski. Wracaliśmy tu kilkakrotnie! Zielone wzgórza z soczystymi łąkami i kręte drogi natychmiast podbiły serce mojego gościa (aczkolwiek jako mieszkaniec polderu lubi widzieć przed sobą odległy horyzont). Widzieliśmy tam średniowieczne zamki piastowskie, pięknie odrestaurowane pałace poniemieckie, które pełnią dziś różne funkcje: kulturalne, społeczne, turystyczne, będąc hotelami i restauracjami.
Zamek Książ
Wycieczkę rozpoczęliśmy jednakowoż od Wrocławia, w którym znajduje się drugi pod względem wielkości rynek staromiejski w Polsce z imponującym ratuszem. Wrocław jest znany również jako miasto krasnali ż można ich tam znaleźć kilkadziesiąt! Innymi atrakcjami tej wycieczki był siedemnastowieczny protestancki Kościół Pokoju w Świdnicy, dwa wspaniałe zamki Książ i Czocha, a także dziewięćsetletni drewniany kościół Wang w Karpaczu, kopalnia uranu i Park Miniatur w Kowarach. Dolny Śląsk jest również regionem wielu tajemnic związanych z II wojną światową. W sąsiedztwie Wałbrzycha (trudno zaprzeczyć, że polskie nazwy są dla obcokrajowca straszne!) Niemcy zbudowali imponujący system podziemnych korytarzy, prawie miast, których przeznaczenie pozostaje do dziś nieznane (fragment tych podziemi jest udostępniony turystom). Stanowiły one część wielkiego projektu wojskowego o nazwie „Riese” i przypuszcza się, że miał on związek z budową tajnej broni. Znajdujący się w sporej odległości zamek Czocha znany jest nie tylko z ekstrawagancji jego właścicieli, którzy lubili strącać niewierne żony do studni (która wciąż istnieje, ale na wszelki wypadek jest zabezpieczona kratami), ale i z sekretów wojennych.
Podziemne korytarze projektu Riese w kompleksie Walim.
Jak więc widać na tych skromnych przykładach, w tym bardzo malowniczym regionie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii – zabytki i wojenne tajemnice, poszukujący dobrego i zdrowego wypoczynku – piękne uzdrowiska z leczniczymi wodami, a turyści – wiele urokliwych tras wycieczkowych w Sudetach. (Aby dowiedzieć się więcej czytaj: Wrocław – Dolny Śląsk i Dolny Śląsk 2.)
W północnej Polsce
W czasie naszej trzeciej wyprawy zwiedziliśmy Polskę północną, z Gdańskiem, Malborkiem i Żuławami, które są polskim polderem. (Tak, mamy w Polsce wszystko z wyjątkiem lodowca: góry, morze, jeziora, równiny, puszcze, a nawet pustynię!) Obowiązkowym punktem programu był oczywiście Malbork, w którym znajduje się największa w Europie gotycka warownia rycerska – zamek zakonu krzyżackiego. (W Polsce jest wiele zamków pokrzyżackich – to kolejna trasa warta zobaczenia.)
Spędziliśmy kilka dni na Mazurach, które ze swymi jeziorami, łagodnymi wzgórzami i przebiegającymi drogę jeleniami jako jedyne miejsce w Europie znalazło się w 2011 r. w gronie 14 finalistów konkursu „Cud natury”. Nietrudno było także zakochać się w pięknie podświetlonym nocą Toruniu.
Toruń, panorama nocą
Oczywiście jest wiele interesujących tras, które można zaproponować turyście zagranicznemu. Jeśli jest zmęczony cywilizacją we własnym kraju, może w Polsce udać się w wiele miejsc nie skażonych jeszcze cywilizacją. Warto również zwiedzić Warszawę, która była w czasie II wojny światowej kompletnie zniszczona, a została odbudowana m.in. dzięki osiemnastowiecznym obrazom Bernarda Belotta, zwanego Canalettem.
Stare Miasto w Warszawie
Kiedy kończy się lato, Polska nie traci wcale swych walorów turystycznych. Zimą można jeździć na nartach w Sudetach lub w Tatrach, albo po prostu przechadzać się w pięknie ośnieżonych górach.
Karpacz – kościół Wang / fot. Dorota Mazur
Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie turyście zagranicznemu, że Polska jest dobrym celem atrakcyjnej wycieczki i posiada atuty zdolne zadowolić każdy typ podróżnika. Oczywiście nie wszystko jeszcze idealnie odpowiada wysokim standardom zachodnioeuropejskim, ale nie jest to kraj drogi, znajduje się w nim dużo dobrze zaopatrzonych sklepów, stacji paliwowych, dobrych hoteli i restauracji i – jak już zostało wspomniane wyżej – płatność kartą kredytową jest powszechnie dostępna. Naprawdę wiele się tu zmieniło przez ostatnie dwadzieścia lat.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt UNESCO
Potrzeba tylko dobrego GPS-u i książkowego przewodnika, a jeśli ma się takie szczęście – polski tłumacz jest idealnym dodatkiem. Ale jeśli się lubi przygody i niespodzianki, to jest doskonałe miejsce na takie wyprawy.
Więcej informacji na temat podróżowania po Polsce w rozdziale: Praktyczne informacje.
Renata Głuszek, 2011 / aktualizacja: 21 X 2020
Zdjęcia: Marek Angiel, Renata Głuszek, Dorota Mazur, Wikimedia Commons, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
It’s Poland – To jest Polska (wizytówka)