Podróże samochodem

Chociaż stan około połowy polskich dróg daleki jest od zadowalającego, podróżowanie po Polsce może dać turyście holenderskiemu sporo przyjemności. Dotyczy to zwłaszcza tras północnej Polski, malowniczo obsadzonych starymi drzewami, które tworzą piękne aleje. Dzięki funduszom Unii Europejskiej wiele dróg reprezentuje już bardzo przyzwoity poziom, choć przykre niespodzianki na odcinkach lokalnych nie są wykluczone.

FORMALNOŚCI / DOKUMENTY

Wjazd do Polski

W związku z przystąpieniem Polski do Strefy Schengen  z dniem 21 grudnia 2007 r.  zlikwidowano przejścia graniczne na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Wjazd do Polski od strony zachodniej (Niemcy) odbywa się w nastepujących miejscowościach:

Bobolin, Buk, Gryfino, Gubin, Jędrzychowice, Kołbaskowo, Kostrzyn, Krajnik Dolny, Krzewina Zgorzelecka, Lubieszyn, Łęknica, Olszyna, Osinów Dolny, Porajów, Przewóz, Rosówek, Sieniawka, Słubice, Świecko, Świnoujście, Zgorzelec  (Goerlitz)

 

A6 – Kołbaskowo / Pommelen; A2 – Świecko / Frankfurt (Oder); A18 – Olszyna / Forst; A4 – Jędrzychowice / Ludwigsdorf

Obowiązkowe dokumenty kierowcy:

 1. dowód osobisty
 2. międzynarodowe prawo jazdy
 3. karta rejestracyjna samochodu z aktualnym przeglądem technicznym
 4. ubezpieczenie OC
 5. zielona karta (dotyczy turystów spoza Unii Europejskiej).

PODSTAWOWE ZASADY RUCHU DROGOWEGO

 Obowiązuje ruch prawostronny.

 Limity prędkości

 • 20 km / godz w strefie zamieszkanej

 teren zabudowany

 • 50 km / godz.

poza terenem zabudowanym

 •  90 km / godz
 •  100 km / godz droga ekspresowa jednojezdniowa
 •  100 km / godz droga dwujezdniowa, o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę

autostrady / drogi ekspresowe

 •  120 km / godz droga ekspresowa dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach w jednym kierunku
 •  140 km / godz autostrada

UWAGA! Od 2022 r. istnieje nakaz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu już w momencie, w którym zamierza przekroczyć jezdnię i zbliża się do pasów bezpieczeństwa.

Zasady użytkowania samochodu:

 • obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców oraz pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach. Dzieci do 12. roku życia muszą jeździć w specjalnych atestowanych fotelikach
 • obowiązkowa jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok
 • zakaz rozmowy podczas jazdy przez telefon komórkowy – dopuszcza się jedynie rozmowy przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.
 • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,2 promila; przekroczenie 0,5 mg/l alkoholu we krwi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Obowiązkowe wyposażenie auta:

 • gaśnica
 • trójkąt ostrzegawczy
 • apteczka pierwszej pomocy
 • kamizelka odblaskowa

Telefon do pomocy drogowej: 0719637

 STACJE PALIWOWE I PALIWO

Polska pokryta jest gęstą siecią stacji benzynowych, z których wiele należy do znanych międzynarodowych koncernów paliwowych: Shell, BP, Statoil, Esso i Neste. We wszystkich można płacić kartami kredytowymi. Stacje usytuowane są w dużych miastach lub przy drogach, w obszarach o mniejszym natężeniu ruchu rzadziej. W dużych miastach oraz przy trasach międzynarodowych bez problemu można znaleźć całodobowe stacje benzynowe. W mniejszych miejscowościach stacje działają do godziny 18.00.

O rodzaju sprzedawanego paliwa informuje oznakowanie:

 • czarny dystrybutor =  stacja benzynowa
 • dystrybutor czarny i zielony = w ofercie jest także benzyna bezołowiowa
 • dystrybutor + LPG = w ofercie jest także gaz
 • znak z napisem LPG GAZ = w ofercie jest wyłącznie gaz

W Polsce najpopularniejszymi rodzajami paliw są benzyna 95- i 98-oktanowa oraz diesel.

 WYPOŻYCZALNIE AUT

W Polsce działają międzynarodowe sieci wynajmu samochodów: Avis, Acecar, Budget, Express, Hertz, National Car. Wypożyczalnie znajdują się przeważnie w większych miastach (bardzo często w pobliżu lotnisk) i są czynne z reguły całodobowo. Oferta modeli samochodów jest zróżnicowana. Koszt wynajęcia samochodu wynosi od 100 do 400 zł dziennie (25 – 100 euro), w zależności od marki.

DROGI

Obecnie (stan na kwiecień 2012) w Polsce funkcjonuje  około  1100 km autostrad, 540 km dróg ekspresowych dwujezdniowych oraz  325 km dróg ekspresowych jednojezdniowych.

autostrada – droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie, posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego. Autostrady w Polsce są oznaczone dużą literą A oraz liczbą, np. A1. Dozwolona prędkość to 140 km (samochody osobowe, motocykle, ciężarówki do 3,5 tony)

mapa  autostrad i dróg ekspresowych

Informacje na temat poszczególnych autostrad można znaleźć na następujących stronach: A1 / A2 / A4

A4 pod Krakowem

Autostrady są płatne (A1, A2, A4, A8) i bezpłatne (A6, A8, A18, A2 między Łodzią a Warszawą). Istnieją dwa systemy poboru opłat:

  • otwarty (popularniejszy) – opłaty uiszcza się w umieszczonych na autostradach punktach poboru opłat (PPO); wysokość płatności zależy od typu pojazdu.
 • zamknięty – opłaty uiszcza się w punktach poboru opłat, które umieszczone są na drogach dojazdowych (SPO) oraz dodatkowo na końcowych odcinkach autostrady (PPO); wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju pojazdu i pokonanego dystansu.

droga expresowa – droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, wyposażona w jedną lub dwie jezdnie, posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego, z dopuszczeniem wyjątkowo jednopoziomowych skrzyżowań z drogami publicznymi. Dozwolona prędkość to 120 km (dwa pasy na jezdni w jednym kierunku), 100 km (jednojezdniowa)

Droga ekspresowa

Oznakowanie dróg

Bywa niedostateczne, dlatego zalecany jest dobry system GPS.

Opłaty

Od 1 X 2021 r. obowiązuje system e-TOLL

Przydatne informacje

Przydatne informacje na temat planowanej trasy, warunków atmosferycznych, robót drogowych i samego ruchu można znaleźć na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  – GDDKiA

mapa stanu budowy dróg

Kultura jazdy

Polscy kierowcy nagminnie nie przestrzegają nakazów ograniczenia prędkości na terenach, na których nie ma radarów i kontroli policyjnych, stałą praktyką jest także przejeżdżanie linii ciągłej i wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Polacy nie przejmują się także takimi zakazami, jak zakaz rozmawiania przez telefony komórkowe. Problemem jest również prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Z przykrością należy stwierdzić, że kontrola policyjna jest niedostateczna.

Uwagi osobiste

W czasie naszych podróży po Polsce często byliśmy zadowoleni ze stanu dróg.

Gdzieś w Polsce…

ren

źródła:Gazeta Wyborcza, staypoland.com, gov.pl, polska.travel/pl, własne doświadczenia

 zdjęcia: Wikimedia Commons, Renata Głuszek, GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.