Chociaż stan około połowy polskich dróg daleki jest od zadowalającego, podróżowanie po Polsce może dać turyście holenderskiemu sporo przyjemności. Dotyczy to zwłaszcza tras północnej Polski, malowniczo obsadzonych starymi drzewami, które tworzą piękne aleje. Dzięki funduszom Unii Europejskiej wiele dróg reprezentuje już bardzo przyzwoity poziom, choć przykre niespodzianki na odcinkach lokalnych nie są wykluczone.
FORMALNOŚCI / DOKUMENTY
Wjazd do Polski
W związku z przystąpieniem Polski do Strefy Schengen z dniem 21 grudnia 2007 r. zlikwidowano przejścia graniczne na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Wjazd do Polski od strony zachodniej (Niemcy) odbywa się w nastepujących miejscowościach:
Bobolin, Buk, Gryfino, Gubin, Jędrzychowice, Kołbaskowo, Kostrzyn, Krajnik Dolny, Krzewina Zgorzelecka, Lubieszyn, Łęknica, Olszyna, Osinów Dolny, Porajów, Przewóz, Rosówek, Sieniawka, Słubice, Świecko, Świnoujście, Zgorzelec (Goerlitz)
A6 – Kołbaskowo / Pommelen; A2 – Świecko / Frankfurt (Oder); A18 – Olszyna / Forst; A4 – Jędrzychowice / Ludwigsdorf
Obowiązkowe dokumenty kierowcy:
- dowód osobisty
- międzynarodowe prawo jazdy
- karta rejestracyjna samochodu z aktualnym przeglądem technicznym
- ubezpieczenie OC
- zielona karta (dotyczy turystów spoza Unii Europejskiej).
PODSTAWOWE ZASADY RUCHU DROGOWEGO
Obowiązuje ruch prawostronny.
Limity prędkości
- 20 km / godz w strefie zamieszkanej
teren zabudowany
- 50 km / godz.
poza terenem zabudowanym
- 90 km / godz
- 100 km / godz droga ekspresowa jednojezdniowa
- 100 km / godz droga dwujezdniowa, o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę
autostrady / drogi ekspresowe
- 120 km / godz droga ekspresowa dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach w jednym kierunku
- 140 km / godz autostrada
UWAGA! Od 2022 r. istnieje nakaz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu już w momencie, w którym zamierza przekroczyć jezdnię i zbliża się do pasów bezpieczeństwa.
Zasady użytkowania samochodu:
- obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców oraz pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach. Dzieci do 12. roku życia muszą jeździć w specjalnych atestowanych fotelikach
- obowiązkowa jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok
- zakaz rozmowy podczas jazdy przez telefon komórkowy – dopuszcza się jedynie rozmowy przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.
- dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,2 promila; przekroczenie 0,5 mg/l alkoholu we krwi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do dwóch lat.
Obowiązkowe wyposażenie auta:
- gaśnica
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka pierwszej pomocy
- kamizelka odblaskowa
Telefon do pomocy drogowej: 0719637
STACJE PALIWOWE I PALIWO
Polska pokryta jest gęstą siecią stacji benzynowych, z których wiele należy do znanych międzynarodowych koncernów paliwowych: Shell, BP, Statoil, Esso i Neste. We wszystkich można płacić kartami kredytowymi. Stacje usytuowane są w dużych miastach lub przy drogach, w obszarach o mniejszym natężeniu ruchu rzadziej. W dużych miastach oraz przy trasach międzynarodowych bez problemu można znaleźć całodobowe stacje benzynowe. W mniejszych miejscowościach stacje działają do godziny 18.00.
O rodzaju sprzedawanego paliwa informuje oznakowanie:
- czarny dystrybutor = stacja benzynowa
- dystrybutor czarny i zielony = w ofercie jest także benzyna bezołowiowa
- dystrybutor + LPG = w ofercie jest także gaz
- znak z napisem LPG GAZ = w ofercie jest wyłącznie gaz
W Polsce najpopularniejszymi rodzajami paliw są benzyna 95- i 98-oktanowa oraz diesel.
WYPOŻYCZALNIE AUT
W Polsce działają międzynarodowe sieci wynajmu samochodów: Avis, Acecar, Budget, Express, Hertz, National Car. Wypożyczalnie znajdują się przeważnie w większych miastach (bardzo często w pobliżu lotnisk) i są czynne z reguły całodobowo. Oferta modeli samochodów jest zróżnicowana. Koszt wynajęcia samochodu wynosi od 100 do 400 zł dziennie (25 – 100 euro), w zależności od marki.
DROGI
Obecnie (stan na kwiecień 2012) w Polsce funkcjonuje około 1100 km autostrad, 540 km dróg ekspresowych dwujezdniowych oraz 325 km dróg ekspresowych jednojezdniowych.
autostrada – droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie, posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego. Autostrady w Polsce są oznaczone dużą literą A oraz liczbą, np. A1. Dozwolona prędkość to 140 km (samochody osobowe, motocykle, ciężarówki do 3,5 tony)
mapa autostrad i dróg ekspresowych
Informacje na temat poszczególnych autostrad można znaleźć na następujących stronach: A1 / A2 / A4
A4 pod Krakowem
Autostrady są płatne (A1, A2, A4, A8) i bezpłatne (A6, A8, A18, A2 między Łodzią a Warszawą). Istnieją dwa systemy poboru opłat:
-
- otwarty (popularniejszy) – opłaty uiszcza się w umieszczonych na autostradach punktach poboru opłat (PPO); wysokość płatności zależy od typu pojazdu.
- zamknięty – opłaty uiszcza się w punktach poboru opłat, które umieszczone są na drogach dojazdowych (SPO) oraz dodatkowo na końcowych odcinkach autostrady (PPO); wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju pojazdu i pokonanego dystansu.
droga expresowa – droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, wyposażona w jedną lub dwie jezdnie, posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego, z dopuszczeniem wyjątkowo jednopoziomowych skrzyżowań z drogami publicznymi. Dozwolona prędkość to 120 km (dwa pasy na jezdni w jednym kierunku), 100 km (jednojezdniowa)
Droga ekspresowa
Oznakowanie dróg
Bywa niedostateczne, dlatego zalecany jest dobry system GPS.
Opłaty
Od 1 X 2021 r. obowiązuje system e-TOLL
Przydatne informacje
Przydatne informacje na temat planowanej trasy, warunków atmosferycznych, robót drogowych i samego ruchu można znaleźć na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – GDDKiA
Kultura jazdy
Polscy kierowcy nagminnie nie przestrzegają nakazów ograniczenia prędkości na terenach, na których nie ma radarów i kontroli policyjnych, stałą praktyką jest także przejeżdżanie linii ciągłej i wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Polacy nie przejmują się także takimi zakazami, jak zakaz rozmawiania przez telefony komórkowe. Problemem jest również prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Z przykrością należy stwierdzić, że kontrola policyjna jest niedostateczna.
Uwagi osobiste
W czasie naszych podróży po Polsce często byliśmy zadowoleni ze stanu dróg.
Gdzieś w Polsce…
ren
źródła:Gazeta Wyborcza, staypoland.com, gov.pl, polska.travel/pl, własne doświadczenia
zdjęcia: Wikimedia Commons, Renata Głuszek, GDDKiA