Więcej o portalu

Szanowni Państwo,

Kwiecień jest miesiącem, w którym w 2012 r. zaistnieliśmy w świecie www. Co prawda pierwszy tekst został włożony na nasz portal 31 stycznia 2012 r., ale był to adres roboczy, więc się nie liczy. Uznaliśmy, że najlepszą datą naszych urodzin będzie 16 kwietnia, dzień ukazania się pierwszego komentarza, tuż po otrzymaniu właściwego adresu URL.

Do dziś nie możemy uwierzyć, że jednak dokonaliśmy tego cudu. Bo co tu kryć – żadne z nas dwojga nie znało się na tworzeniu stron internetowych i wszystkiego dopiero musieliśmy się uczyć sami, w praktyce. Szczególnie nowe było to doświadczenie dla Hana, który z ulubionego świata papierowych wydawnictw został nagle rzucony w świat słowa elektronicznego.  A ten ma swoją specyfikę. Nasze koncepcje trochę się zresztą różniły, ale jakoś te różnice pokonaliśmy.

Aby zilustrować skalę trudności trzeba powiedzieć, że „Polen voor Nederlanders” zaprojektowali Holendrzy, Wisja Pannekoek i Wouter van de Gronde, a treść wkładała w Polsce Renata, więc nie było kogo na bieżąco pytać o radę. Ale jednak podołaliśmy zadaniu i jesteśmy z naszej pracy bardzo dumni.

Pomysł zrodził się w czasie naszej wycieczki po Dolnym Śląsku w 2010 r.,, w czasie której  stwierdziliśmy, że Polska to jednak piękny kraj, zwłaszcza od kiedy – dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej – to i owo w niej poprawiono i zbudowano parę przyzwoitych dróg. Patrząc na zielone wzgórza Karkonoszy uznaliśmy, że warto je pokazać płaskiej Holandii. A był to czas, gdy klimat wokół Polski i Polaków nie był tam najlepszy. Postanowiliśmy więc  zadziałać na rzecz poprawy tego klimatu. I tak oto zaczęliśmy jeździć latem po Polsce, aby uzbierać materiał i zrobić zdjęcia (niestety, niedoskonałe), a co przeżyliśmy, zostało opisane i pokazane. Przeczytajcie także PvN jako odbicie dwóch kultur

Portal cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, co cieszy nas bardzo. Jeszcze bardziej cieszy nas, że w pierwszą rocznicę powstania Polen voor Nederlanders ukazał się bliźniaczy portal: Holandia bez tajemnic.

Statystyka na 2 września 2020: 1 131 922 kliki.

Renata i Han

Uwaga: w związku z przeniesieniem portalu na polski serwer nastąpiła zmiana domeny na polenvoornederlanders.com (poprzednio: .nl).

2 thoughts on “Więcej o portalu

  1. Dag, ik ben van plan om in september 2019 een rondreis te maken met 6 campers door Polen.
    Uw side lees ik met grote interesse !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.