Informacje praktyczne

PIENIĄDZE

waluta

 złoty (zł, PLN) 1 zł = 100 groszy (gr)

  • bilon: 1, 2, 5, 10, 20, 50 gr – 1, 2, 5 zł
  • banknoty:  10, 20, 50, 100, 200 zł

 

Wymiana waluty:

  •  banki
  • kantory – noszą nazwę „Exchange” i zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, na dworcach, lotniskach oraz w niektórych hotelach

 Aktualny kurs walut według NBP

Bankomaty

Są popularne i ogólnodostępne z wyjątkiem mniejszych miejscowości i wsi, czynne zazwyczaj 24 godziny na dobę.

Karty bankowe

Są popularnym środkiem płatniczym, akceptowane są zarówno karty tłoczone (Visa, Mastercard) jak i elektroniczne (Visa Electron, Maestro). Można nimi regulować rachunki w supermarketach, na stacjach benzynowych, w restauracjach, hotelach i w wielu sklepach, a w dużych miastach także w taksówkach. Nie jest to jednak jeszcze regułą i zawsze należy być przygotowanym na płatności gotówkowe.

ZAKUPY

Sklepy

W każdym dużym mieście znajdują się markety i supermarkety znanych sieci międzynarodowych: Tesco, Auchan, Carrefour, Lidl, E.Leclerc, Intermarché, Kaufland.  Istnieje także wiele centrów handlowych. Od 2019 r. handel w ostatnie niedziele dozwolony jest tylko w niektórych miesiącach. W związku z kryzysem COVID 19 sytuacja może się zmienić!

Silesia City Center, Katowice (teren byłej kopalni)

Zakupów dokonuje się także w sklepach i sklepikach (czynne zazwyczaj do 17.00 lub 18.00), ale bez gwarancji płacenia kartą kredytową, poza tym ceny mogą być wyższe. Dla osób mniej zamożnych popularnym miejscem zakupów (artykuły spożywcze i przemysłowe) są bazary i targowiska.  W razie potrzeby, w godzinach późnowieczornych lub nocą można poratować się zakupami na stacjach benzynowych, które otwarte są 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę.

targowisko

Zakazy

Nie sprzedaje się alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia.

 

 INNE INFORMACJE

Znajomośc języków obcych:  słaba. Pokolenia 40+ rzadko dobrze posługują się językami obcymi (najczęściej angielskim, tereny Śląska – także niemieckim). Osoby młodsze, studenci, powinny mówić w innych językach, ponieważ ich nauka rozpoczyna się w szkołach już na poziomie podstawowym, ale z praktyką bywa różnie. Dużo pozostawiają do życzenia punkty obsługi klientów (transport, urzędy). W dużych miastach i centrach turystycznych językiem obcym na ogół posługują się kelnerzy.

PRZYDATNE NUMERY TELEFONÓW I LINKI

Telefony

 numery alarmowe:

  • 112: alarm
  • 999: pogotowie ratunkowe
  • 998: straż pożarna
  • 997: policja
  • 981: pomoc drogowa
  • 986: straż miejska

Telefony alarmowe (komórka):  nr kierunkowy miasta wojewódzkiego + telefon alarmowy, przykładowo dla Warszawy: 22 999

wykaz numerów kierunkowych

 Przydatne linki:

ren

foto: Vikimedia Commons, Renata Głuszek, inne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.