Pol’and’Rock Festival

„Przystanek Woodstock” przeszedł już do historii. Od 2014 r. ten festiwal muzyczny, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, będący formą podziękowania dla wolontariuszy i organizatorów Finału WOŚP, nosi nazwę Pol’and’Rock Festival. (Uwaga: nie jest finansowany ze środków pochodzących z  Finału!)

Pol’and’Rock Festival – informacja ze strony WOŚP

  • miejsce: Kostrzyń nad Odrą

Jerzy Owsiak – Człowiek Orkiestra

Corocznie na festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. Scenę dawnego polskiego Woodstocka zaliczyli m.in. Guano Apes, Die Toten Hosen, Kiling Joke, The Stranglers, Zion Train, Twinkle Brothers, Zebrahead, H-Blockx, Skindred, Jahcoustix Dog Eat Dog, Airbourne i The Prodigy. Ale każdy ma szansę wziąć udział w przesłuchaniu, trzeba jednak w tym celu wysłać swoją płytę do Fabryki Zespołów i czekać na werdykt gremium rekrutacyjnego.

Występ specjalny: prezydent Lech Wałęsa

Specyfiką tego festiwalu jest brak barierek oddzielających scenę od publiczności, a spokoju i porządku pilnuje tam, oprócz polskiej i niemieckiej policji, tzw. Patrol Pokoju, złożony z – jakże by inaczej! – wolontariuszy.

Patrol Pokoju – ratownicy medyczni

Do tradycji należy zbiorowa kąpiel błotna.

błoto

Kąpiel w błocie

Do wydarzeń nie związanych z muzyką należą spotkania z dziennikarzami, ludźmi telewizji i wielkiego świata, organizowane w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. „Wykładali” w niej m.in. prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i obecny prezydent RFN Joachim Gauck.

Na scenie: prezydent RFN Joachim Gauck, prezydent Bronisław Komorowski oraz Jerzy Owsiak

 Nad wszystkim osobiście czuwa, prowadząc także koncerty, Jurek Owsiak, który jest spiritus movens całej imprezy.

CZŁOWIEK ORKIESTRA

Jerzy Zbigniew Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny (specjalizuje się w muzyce), showman, organizator wielu imprez rockowych, działacz charytatywny. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych „Przystanek Woodstock”. Jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty. Znak charakterystyczny: chrypka. Do polskiego języka wprowadził powiedzenie „róbta co chceta”, za które nie bardzo lubi go polski Kościół, uważając za w pewnym sensie demoralizatora młodzieży.

ren

Foto: WOŚP (Arek Dryga, Łukasz Widziszowski), źródła: WOŚP, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.