Polscy „Holendrzy” – badanie

Poniżej przedstawiamy podsumowanie wyników badań na temat porównań społecznych Polaków/Holendrów z innymi Polakami w Holandii autorstwa Silke van Herk w ramach jej pracy magisterskiej na Uniwersytecie w Tilburgu. Celem było znalezienie różnic między społecznym porównaniem mężczyzn i kobiet. W tym badaniu Silke van Herk przeprowadziła wywiady z 19 osobami reprezentującymi polsko-holenderską dwukulturowość (13 kobiet i 6 mężczyzn. Bycie dwukulturowym oznacza, że dana osoba zintegrowała dwie kultury w swoją tożsamość.

Orientacja dwukulturowa w porównaniach społecznych: Czy holenderscy Polacy mają różne lub podobne orientacje podczas porównywania się?

Badanie dotyczyło procesów porównań społecznych oraz wpływu płci na te procesy. W poniższej tabeli przedstawiono podobieństwa i różnice między kobietami i mężczyznami w ich orientacji na porównania społeczne: / w ich sposobie postrzegania porównań społecznych.

                                                            Podobieństwa

Stopień porównania (wysoki, niski, brak)

Satysfakcja w wymiarach:      

Brak rozróżnienia płci:

– Kobiety postrzegają mężczyzn jako inspirujących, równych

– Mężczyźni postrzegają kobiety jako przykład w niektórych dziedzinach

Męskie oczekiwania

Instynktownie porównywanie z tą samą płcią

Różnice

Rozróżnianie płci przez mężczyzn

Satysfakcja w wymiarach

Kobiety wydają się być bardziej ambitne

Role społeczne:

– Kobiety są opiekunkami dzieci, sprzątają

– Mężczyźni są głową gospodarstwa domowego, generują dochód

Kobiety częściej komunikują się z innymi o porównaniach

Kobiety są niedoceniane, czują się gorsze

Koncentrując się na trzech głównych różnicach, (1) niektórzy mężczyźni wydają się skupiać wyłącznie na innych mężczyznach w swoich porównaniach ogólnych i osiągnięć. Mimo że społeczeństwo znacznie się poprawiło na przestrzeni lat w kontekście równości płci, niektórzy polscy Holendrzy nadal postrzegają kobiety jako gorsze, zgodnie z ideologią patriarchalną, ponieważ kobiety [ich zdaniem] nie są samodzielnym celem do porównania, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na kształtowanie ich tożsamości. Niektórzy mężczyźni odrzucają jednakże konwencjonalne role płciowe i porównują się z kobietami, ponieważ uznają wiedzę i umiejętności, jakie posiadają niektóre kobiety.

(2) Kobiety w tym badaniu wykazują większą od mężczyzn ambicję i orientację porównawczą na samodoskonalenie się, aby wyjść poza stereotyp (opiekunek) i stawić opór wobec patriarchistycznej ideologii, która wciąż jeszcze utrzymuje się w Polsce. Przez długi czas państwo socjalistyczne manipulowało danymi i poddawało je cenzurze w celu ukrywania konfliktów związanych z płcią, a wiele kobiet odrzucało ideę nierówności płci, wskazując na to, że tożsamość osobista nie była definiowana w kategoriach płci jako kategorii społecznej.

Porównanie kobiet do mężczyzn może dostarczyć ważnych informacji o ich potencjale do [odniesienia] sukcesu w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn, przez kobiety zdecydowanie zmierzajacedo przodu ze swoimi nieograniczonymi ambicjami, potencjalnie inspirowane przez mężczyzn i inne kobiety. Mimo że utrzymują społeczną tożsamość bycia kobietą (Abrams i Hogg, 1988), dorowadzi to do unowocześnienia ich roli i odrzucenia konwencjonalności.

Podobieństwa między kobietami i mężczyznami można znaleźć w stopniu porównania, ponieważ obie płcie  wskazują na oddawanie się w wysokim i niskim stopniu i/lub brak orientacji na porównania. Ponadto wszyscy respondenci byli zadowoleni z co najmniej jednej z kategorii porównawczych; ogólne porównanie, osiągnięcia, życie towarzyskie, uczenie się lub robienie czegoś (nowego) oraz rodzina. Dodatkowo respondenci nie widzieli różnicy między kobietami i mężczyznami w swoim porównaniu. Kobiety uzasadniały to tym, że postrzegają zarówno kobiety, jak i mężczyzn jako inspirujących dla własnych ambicji, a przede wszystkim, że mężczyźni i kobiety są równi pod względem umiejętności i wiedzy, która powinna być niezależna od płci.

Mężczyźni uznawali, że kobiety mogą stanowić przykład tak samo jak mężczyźni, a wiedza jest najważniejszym czynnikiem pełniącym funkcję przykładu. Chociaż zarówno kobiety, jak i mężczyźni wspomnieli, że instynktownie porównują się z osobami docelowymi tej samej płci. Kiedy porównania z tą samą płcią były dokonywane z wyboru, jest to prawdopodobnie spowodowane dużym znaczeniem w definiowaniu własnej tożsamości, ponieważ najbardziej pouczające jest porównanie z kimś tej samej płci. Wreszcie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazali, że męskie oczekiwania są stawiane zarówno mężczyznom, jak i kobietom, ale kobiety mogą mieć z tym trudniejsze doświadczenia ze względu na ich konwencjonalną rolę opiekunów dzieci i osób zajmujących się domem.

Na szczęście prawie wszyscy respondenci porównywali się z innymi i znajdowali w tym porównaniu pozytywy, niezależnie od tego, czy ta osoba radziła sobie lepiej czy gorzej niż oni sami. Kiedy ktoś osiągał lepsze wyniki, było to inspiracją do poprawy i osiągania lepszych wyników. Kiedy ktoś radził sobie gorzej, było to inspiracją do ciągłego dążenia do osiągania lepszych wyników, a nie stania w miejscu.

Aby osiągnąć równą, być może bardziej podobną, orientację na porównania społeczne między mężczyznami i kobietami, w której obie płcie są doceniane za swoje działania, a niekoniecznie za płeć, konieczne jest uznanie, że ta utrzymująca się nierówność jest spowodowana niepotrzebnymi oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.