Noclegi

Turyści przybywający do Polski mają do wyboru bogatą ofertę noclegową, od luksusowych hoteli począwszy, na hostelach i campingach skończywszy.

W Polsce obecne są wielkie międzynarodowe sieci hotelowe, np. Hilton, Holiday Inn, Ibis, Marriott, Radisson SAS, Sheraton, Sofitel, Qubus Hotel czy Novotel.  Osoby lubiące przebywać w mniej zuniformizowanych przybytkach mają do wyboru ogromną liczbę uroczych hoteli i hotelików znajdujących się w zabytkowych kamienicach lub zamkach i pałacach. A kto lubi zaczynać dzień od osobiście zaparzonej kawy, może ją sobie przyrządzić w wynajętym mieszkaniu. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb i swojej kieszeni.

W hotelach i wielu innych miejscach można płacić kartą, ale w obiektach o mniejszym standardzie czasami trzeba rachunki opłacać gotówką. A oto krótka prezentacja rodzajów zakwaterowania według kategorii.

Hotele

Hotele są sklasyfikowane według systemu gwiazdkowego, od 1 do 5 gwiazdek. W najbardziej luksusowych i najnowocześniejszych znajdują się  korty tenisowe, pola golfowe, kluby fitness, wypożyczalnie sprzętu sportowego i prywatne mariny. Usługi hotelowe nie różnią się na ogół standardem od hoteli europejskich, to znaczy w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, a obsługa potrafi się porozumiewać po angielsku. Co jednakże nie jest regułą, zwłaszcza w miejscowościach mniej atrakcyjnych turystycznie.

Hotel w Toruniu

Pensjonaty

Znajdują się zazwyczaj w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nad morzem, w górach czy na Mazurach. Ich standard jest zróżnicowany, czasami trzeba się natrudzić, aby znaleźć coś odpowiedniego. Obiekty bardziej luksusowe oferują ładnie urządzone pokoje, w tańszych znajduje się jedynie podstawowe wyposażenie, a łazienki mogą być wspólne.

Pensjonat „Witoldówka”, Krynica-Zdrój

 Obiekty zabytkowe

W Polsce funkcje hoteli pełni wiele obiektów zabytkowych, takich jak pałace, zamki czy dwory szlacheckie. Ich zaletą jest usytuowanie na uboczu miast, z dala od zgiełku, w pięknych parkach. Dla wielbicieli historii jest to dodatkowa gratka, ponieważ wiele takich obiektów posiada mroczne tajemnice, które dodatkowo uatrakcyjniają pobyt. Kolejną zaletą jest to, że zamkowa czy pałacowa restauracja serwuje tradycyjną polską kuchnię.

karpniki

Zamek Karpniki, Dolny Śląsk

Informacje o takich miejscach znajdują się na następujących stronach:

 www.goscinnezabytki.pl , www.hhpolska.com

 Apartamenty do wynajęcia

W największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań), a także w miejscowościach wypoczynkowych można wynająć w pełni umeblowane i wyposażone mieszkanie lub studio (od 2 do 6 osób), z kuchnią lub kuchenką i łazienką. Mieszkania reprezentują różny standard, od podstawowego po luksusowy. Wiele z nich ma piękny, specjalnie zaaranżowany wystrój wnętrza. Zaletą takiego wyboru jest to, że apartamenty znajdują się na ogół w ścisłym Starym Mieście lub w pobliżu, ale ma to także tę niedogodność, że dojazd samochodem może być zabroniony. Ceny skromniejszych mieszkań są bardzo niewysokie.

Apartament w Krakowie

http://www.noce.pl

 Dom Wczasowy

Relikt PRL-u (wiele z nich przekwailifikowano dziś na hotele). Przeznaczone są dla osób wypoczywających w miejscowościach wypoczynkowych przez 1-2 tygodnie. Dom wczasowy jest na ogół budynkiem, w którym znajduje się wiele pokoi. Standard bywa zróżnicowany, od bardzo przyzwoitego, z własną łazienką, po skromnie umeblowany pokój z umywalką i wspólnymi łazienkami.

Dawny dom wczasowy

 Motele i zajazdy

Turysta zmotoryzowany może zatrzymać się w motelu lub zajeździe, które w sporej ilości znajdują się przy głównych drogach. Zajazd jest odpowiednikiem motelu, ale mieści się na ogół w obiekcie o wyglądzie i wystroju regionalnym.

 Camping

Polskie kempingi są czynne zazwyczaj od początku maja do końca września, bywa, że tylko w okresie wakacji szkolnych (lipiec-sierpień). Wszystkie dysponują stanowiskami pod namioty i przyczepy campingowe z podłączami elektrycznymi na 220 V, oferują bieżącą ciepłą wodę, sanitariaty, stanowiska do zmywania naczyń i przyrządzania posiłków, są ogrodzone i strzeżone.  Niestety, standard polskich kempingów odbiega od europejskiego, tylko nieliczne posiadają 4 gwiazdki, problem stwarza także brak dobrego oznakowania. Gorszą odmianą kempingu jest pole namiotowe.

Pole namiotowe 

www.pfcc.eu

Kwatery prywatne

Są to pokoje gościnne wynajmowane w sezonie turystycznym zarówno w miastach jak i w miejscowościach znajdujących się w atrakcyjnych regionach turystycznych. Ich standard zazwyczaj nie jest zbyt wysoki. W wynajmowaniu pośredniczą biura podróży oraz niektóre centra informacji turystycznej.

Agroturystyka

Oferta dla mieszczuchów, którzy chcieliby pomieszkać na wsi, zobaczyć z bliska krowę, powędkować lub pojeździć konno. Najczęściej są to wydzielone pokoje w budynku właścicieli gospodarstwa, ale coraz częściej spotyka się już osobne domy z pokojami z łazienkami.

 www.agroturystyka.pl

 Dom Turysty

Noclegi przeważnie w pokojach wieloosobowych, z ogólnymi sanitariatami. W obiektach wyższej kategorii można znaleźć także pokoje jedno – i dwuosobowe z łazienkami.

  Dom Turysty PTTK, Ślęża

Hostele, schroniska młodzieżowe

Hostele są o wiele tańsze od hoteli, ale także mniej komfortowe. Polskie schroniska młodzieżowe dzielą się na całoroczne i sezonowe (wakacyjne) – te ostatnie  najczęściej znajdują się w budynkach szkolnych. Z takich schronisk mogą korzystać posiadacze legitymacji stowarzyszeń należących do Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych (IYHF).

hostel

Hostel w Warszawie / fot. Marek Angiel

Międzynarodowe hotele studenckie

Rolę tę pełnią w czasie wakacji domy akademickie. Wynajmu miejsc  dokonuje się bezpośrednio w danym obiekcie.

Schroniska górskie

Ich standard bywa zróżnicowany, od prymitywnego po luksusowy. Ponieważ schronisko nie może odmówić noclegu turyście, który dotarł wieczorem, może zdarzyć się, że za łóżko posłuży podłoga. Najczęściej spotykane są schroniska PTTK.

 Schronisko „Kondrackie”, Tatry

Stanice wodne

Obiekty te rozmieszczone są wzdłuż turystycznych szlaków wodnych. Z reguły standard ich nie jest zbyt wysoki.

Chatki studenckie

Są to umieszczone na uboczu domy pełniące rolę baz studenckich. Zazwyczaj mieszczą się w górach. Tworzą  znakomitą sieć noclegową dla wędrowców z plecakami, którzy nie szukają wielkiego komfortu, ale ciekawych ludzi, ognisk i śpiewów. Bywa, że nie ma w nich prądu, a myć trzeba się w potoku, ale za to taki pobyt wspomina się latami!

Chatka „Lasek”, Beskid Żywiecki

http://noclegistudenckie.studentnews.pl/serwis.php?s=284

http://studentnews.pl/s/3133/66943-Noclegi-dla-studentow.htm

ren

foto: Wikimedia Commons, Marek Angiel, Renata Głuszek, www.noclegi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.