Podróż autobusem

Polska posiada bardzo rozwiniętą sieć przewozów pomiędzy Polską a resztą Europy. Wystarczy wpisać  w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, a od razu pojawia się bogata oferta. Do najpopularniejszych przewoźników  międzynarodowych należą firmy Eurolines, Eurobus, Orbis Transport oraz Euro-Trans.

Podróżowanie autobusem po Polsce na trasach dalekobieżnych także nie nastręcza trudności. Do niedawna głównym przewoźnikiem był PKS (Polska Komunikacja Samochodowa – Motor Transport Company), który jednakże ma już poważnego konkurenta – firmę FlixBus. Ceny biletów na przejazdy autobusowe są w Polsce porównywalne do cen biletów kolejowych.

Orientacyjne ceny biletów:

  • z południowej do północnej części Polski  – około  60–100 zł
  • z centralnej Polski do wielu miast (np. z Warszawy do Krakowa) – ok. 40–50 zł

 PKS

Ten największy przewoźnik krajowy posiada odziały w każdym regionie Polski, a jego dworce autobusowe zlokalizowane są przeważnie w centrum miejscowości. Bilety kupuje się w kasach lub bezpośrednio u kierowcy. Ta ostatnia możliwość niesie z sobą ryzyko, że w przypadku braku miejsc biletu się nie dostanie, ale obecnie wobec  bardzo zróżnicowanej i konkurencyjnej oferty transportowej nie są to częste przypadki. Bilety kupuje się na jeden konkretny kurs, określony datą i godziną wyjazdu. Młodzieży i studentom przysługują zniżki na podstawie ważnej legitymacji. Warto także pytać w kasie o promocje.

Informacje na temat rozkładów jazdy i cen biletów można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych filii PKS: www.pks.miasto.pl. W przypadku Gdańska  adres strony to www.pks.gdansk.pl (etc.) Ale uwaga: nie wszystkie adresy działają!

FlixBus

Przewoźnik oferuje przewozy na trasach krajowych i międzynarodowych.

Adres strony: flixbus.pl

fot. Adrian Grycuk

Transport lokalny

Poza standardową komunikacją międzymiejską można korzystać  także z tzw. mikrobusów, które obsługują przeważnie trasy lokalne, a na terenach wiejskich praktycznie wyeliminowały PKS-y. Te minibusy zabierają kilkunastu pasażerów, jeździ się nimi szybko i wygodnie. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowców. Opłata za przewóz wynosi od 2,5 zł.

ren

Zdjęcia: strony przewoźników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.